Zakład Wielobranżowy PITER Piotr Kita

Jak działają napędy do bram?

Automatyka bram staje się powoli coraz popularniejszym rozwiązaniem. Dzięki niej nasze życie staje się lepsze, a my np. nie musimy opuszczać ciepłego miejsca w samochodzie, by mroźną zimą otworzyć bramę garażową. Automatyka sprawia, że nasze życie jest lepsze, a jego jakość się znacznie podnosi. Warto w nią zainwestować, tym bardziej, by nikt z zewnątrz nie mógł bez naszej zgody dostać się na posesję.

Napędy do bram garażowych

Napędy rozróżniamy według wielkości, ciężaru i rodzaju. W bramach garażowych stosuje się kilka głównych rodzajów, w zależności od sposobu otwierania się bramy lub skrzydeł bramy garażowej. Każdy z napędów powinien mieć odpowiednią moc, wystarczająco mocno ciągnąć i pchać. Zwykły typ napędu sprawdzi się np. w bramach uchylnych lub segmentowych górnych. Te mocniejsze są wykorzystywane w bramach segmentowych bocznych. Trudniej jest dopasować napęd do bramy rozwieralnej, ponieważ do niego muszą być przymocowane odpowiednio dopasowane ramiona.

Napędy do bram przesuwnych i skrzydłowych

Bramy przesuwne i skrzydłowe to nieco bardziej skomplikowane konstrukcje. W bramach przesuwnych napęd bramy musi być znacznie mocniejszy, tym bardziej że należy zachować około 30 do 40 procent mocy, by nie działał na granicy wytrzymałości.

Na rynku jest wiele odpowiednio mocnych silników, które jednocześnie pracują cicho i bezpiecznie, przy wykorzystaniu minimalnego napięcia centrali sterującej. Trzeba także ustalić, jak często na dobę będzie używany siłownik bramy. Dla domów jest to liczba poniżej 50, dla przedsiębiorstw i przede wszystkim fabryk znacznie większa. Ustalając także ciężar całej konstrukcji, można ustalić niezbędną moc napędu do bramy oraz wybrać odpowiednie siłowniki dla równej i sprawnej pracy.